Matura z geografii – jak dobrze się do niej przygotować?

Matura z geografii, mimo iż nie jest obowiązkowa, od kilku lat pozostaje jednym z najchętniej wybieranych przez uczniów egzaminów dodatkowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – do najważniejszych na pewno należy fakt, że wśród uczniów szkół średnich często panuje mylne przekonanie, jakoby egzamin z geografii był w znaczącym stopniu łatwiejszy od innych możliwych do wyboru egzaminów dodatkowych. Niestety, nie jest to prawda – matura z geografii wymaga równie dużego wysiłku włożonego w naukę co inne przedmioty, jeżeli zależy nam na osiągnięciu dobrego wyniku. Od czego zacząć przygotowania i w jakie książki się zaopatrzyć?

Matura z geografii – od czego zacząć? Jakie książki kupić?

Podstawą dobrej, efektywnej nauki jest zgromadzenie kompletu książek zawierających kompletny zbiór rzetelnych informacji. W przypadku geografii w pierwszej kolejności najlepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości atlas – znajomość map i zdolność odczytywania z nich najważniejszych informacji jest jedną z głównych kompetencji sprawdzanych w trakcie egzaminu maturalnego z geografii. Oprócz tego atlas często przydaje się przy weryfikowaniu faktów z podręczników i jest nieocenioną pomocą przy rozwiązywaniu zadań ze zbiorów ćwiczeń maturalnych.

Warto rozważyć również zakup kompletu składającego się z repetytorium maturalnego z geografii i zbioru przykładowych arkuszy maturalnych – teoretyczna wiedza połączona z praktycznymi umiejętnościami rozwiązywania konkretnych typów zadań jest nieoceniona na maturze z geografii.

W jaki sposób najlepiej się uczyć?

Przede wszystkim najważniejsza jest systematyczność – należy wyznaczyć konkretne dni i godziny, w które będziemy spędzać czas na nauce i rozwiązywaniu zadań. Większość dostępnych na rynku repetytoriów i zestawów ćwiczeń posiada klarowny podział na poszczególne rozdziały, co pozwala lepiej podzielić proces nauki na poszczególne sesje uczenia się. Najlepiej jest wykorzystywać wszystkie dostępne materiały naprzemiennie – w ten sposób nauka przyniesie najlepsze efekty.

 

 

Posts Tagged with…